Witaj. Dzisiaj jest:  29-07-2021. Życzymy udanych zakupów.
 
zaawansowane  Ilość towarów: 0  Wartość: 0.00 PLN Pokaż koszyk | Złóż zamówienie
 
Cisy - Taxus
Cyprysiki - Chamaecyparis
Daglezje - Pseudotsuga
Jałowce - Juniperus
Sosny - Pinus
Świerki - Picea
Jodły - Abies
Tuje (żywotniki) - Thuja
Pozostałe rośliny iglaste
Drzewa i krzewy liściaste
Inne rośliny
 

Świerk Engelmanna


------------------------
Pokaż wszystkie

 

Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'


------------------------
Pokaż wszystkie

 

Jałowiec płożący 'Prince of Wales' 

 Po zakupie...

Termin wysyłki i sadzenia sadzonek.
Sadzonki wysyłamy w terminach odpowiednich do ich sadzenia - nawet jeśli zamówienie zostało złożone w środku zimy lub w pełni wegetacji to wysyłka odbywa się w sezonie wiosennym (marzec - kwiecień, czasami również początek maja) i jesiennym (wrzesień- październik, czasami również część sierpnia lub listopada).
Gatunki roślin zrzucające liście na zimę najlepiej jest sadzić przed rozwojem liści (wiosną) lub gdy już zrzucą liście, a przynajmniej rozpoczną ten proces (jesienią). Jeśli Państwa zamówienie zawiera tylko część roślin zrzucających liście na zimę to do Państwa należy decyzja kiedy taką paczkę wyślemy.
Niektóre gatunki lubią konkretny sezon. Tak jest np. z sosnami - wolą sadzenie wiosenne niż jesienne, co jednak nie oznacza, że jesienią nie można ich sadzić.
Rośliny bardziej wrażliwe na mróz i przymrozki wygodniej zamawiać wiosną - wtedy to my ponosimy ryzyko ich przezimowania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że asortyment wiosenny jest zazwyczaj o wiele uboższy od jesiennego - niektórych odmian może najzwyczajniej w świecie zabraknąć. Z kolei niektóre sadzonki są dostępne tylko wiosną (takich przypadków jest jednak mniej).
Zarówno sadzenie jesienne jak i wiosenne ma swoje wady i zalety. Sadząc wczesną jesienią sadzonki powinny się zakorzenić do zimy i następnego roku przyrost takiej rośliny będzie większy; zazwyczaj mamy wtedy mniejszy problem z podlewaniem (z powodu obfitych jesiennych deszczy); ponosimy jednak ryzyko szkód podczas zimy. Sadząc wiosną zmniejszamy ryzyko szkód z powodu mrozów, ale roślina musi stracić trochę czasu na zakorzenienie i przyrost jej jest zazwyczaj mniejszy, na ogół też mamy więcej pracy z podlewaniem. Jak już wcześniej wspomniano jesienią jest również bogatsza oferta w naszym sklepie niż wiosną.

Wysyłka i przechowywanie sadzonek.
Sadzonki odpowiednio zabezpieczamy na czas podróży. Rośliny można odebrać osobiście lub wysyłamy je za pośrednictwem Poczty Polskiej (paczka priorytetowa) lub firmy kurierskiej. Wysyłka paczką priorytetową jest tańsza od kurierskiej, ale listonosz nie zawsze przynosi ją do domu (w zależności od regionu) i niestety tylko teoretycznie dochodzi na drugi dzień (z naszych doświadczeń wynika, że jest tak z połową paczek).
Pakując zamówione przez Państwa sadzonki bierzemy również pod uwagę zdarzające się znaczne opóźnienia poczty - robimy to bardzo starannie. Do zabezpieczania używamy wilgotnego torfu, rzadkiego hydrożelu i folii - całość pakujemy w kartonik. Sposób pakowania jest różny w zależności od fazy rozwoju roślin i temperatury. Niektóre sadzonki znoszące przycinanie (te które mają duże rozmiary - zazwyczaj liściaste np. lespedezę) przycinamy przed zapakowaniem.
Po odebraniu przesyłki najlepiej jest od razu ją rozpakować i przystąpić do sadzenia, ale jeśli nie możemy to dopuszcza się opóźnienie tej czynności o o parę dni. W przypadku dłuższego przechowywania wskazane jest wyjęcie roślin z opakowania, rozłożenie w płaskiej warstwie w zacienionym miejscu i przysypaniu starannie części korzeniowej ziemią (lub innym substratem) - należy zapewnić roślinom wysoką wilgotność.

Gdzie sadzić? Do gruntu, czy do doniczek?
Niestety na to pytanie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi - oba warianty mają zalety i wady. Rozważając odpowiedź na to pytanie należy pamiętać, że małe sadzonki wymagają większej opieki z naszej strony niż kilkuletnie drzewka.
Wybierając grunt dobrze jest najpierw posadzić sadzonki w gęstszym skupieniu (np. 20 x 20 cm), a po ok. dwóch latach przesadzić na miejsce docelowe - ułatwi to nam ich pielęgnację. Oczywiście tego wariantu nie warto stosować, gdy rozważamy sadzenie małej ilości roślin.
Rośliny w gruncie "lepiej rosną" - nie musimy poświęcać im tyle czasu na nawadnianie co w przypadku doniczek (łatwiejsze także jest nawożenie) - podłoże w doniczkach przesycha znacznie szybciej. Jednak uprawa pojemnikowa ma tą zaletę, że takie rośliny możemy bezproblemowo przesadzać o każdej porze roku. Przesadzając z gruntu trzeba się dostosować do fizjologii roślin (zrobić to wczesną wiosną lub jesienią) i warto się wtedy postarać o wykopywanie roślin z bryłą korzeniową (ziemia z nienaruszonymi korzeniami). Uprawa pojemnikowa jest bardziej wrażliwa na szkody zimowe niż rośliny rosnące w ziemi.
W amatorskich warunkach być może łatwiejsza będzie uprawa w gruncie, ale należy indywidualnie  rozważyć wszystkie "za" i "przeciw".

Sadzenie zakupionych sadzonek.
Sama technika sadzenia sadzonek drzew i krzewów jest zbliżona do technik sadzenia innych roślin. Każdy kto ma na ten temat minimum pojęcia powinien sobie poradzić. Istotne jest to, że nie można podwijać korzenia pod górę (można zawinąć np. na dole doniczki w tej samej płaszczyźnie ale w poziomie). Zbyt długie korzenie można przycinać (zaleca się przycięcie o 1/3 ich długości, w wyjątkowych wypadkach można nawet o 1/2) - należy jednak zwrócić uwagę czy aby nie zostały one już przycięte przez nas (często tak robimy przy dużych rozmiarach utrudniających przesyłkę).
Sadząc mniejsze sadzonki warto zastosować pikownik. Po posadzeniu oczywiście trzeba dobrze je podlać.

Początkowa pielęgnacja roślin.
Młode sadzonki wymagają staranniejszej pielęgnacji od kilkuletnich roślin wysadzanych z doniczek. Najczęściej popełnianym błędem jest niedostateczne podlewanie młodych roślin. Podlewać należy w miarę potrzeb (trudno określić konkretną częstotliwość i ilość wody bo zależy ona od wielu czynników takich jak np. warunki pogodowe, rodzaj gleby, zacienienie).
Pielenie i spulchnianie gleby to zabiegi pielęgnacyjne, które również muszą być starannie wykonane przy młodych sadzonkach.
Cieniowanie (np. siatką cieniującą) choć wskazane w pierwszych tygodniach to jednak niekonieczne. Sadząc pod koniec sezonu wiosennego lub na początku letnio-jesiennego pozytywnie wpłynie na przyjęcie się roślin. W przypadku sadzonek z tunelu foliowego istotniejsze niż w przypadku sadzonek hartowanych.
Z nawożeniem należy się wstrzymać bezpośrednio po przesadzeniu (chyba, że nawozy otoczkowe przy sadzeniu wiosennym). Radzimy przez pierwsze 2-4 tygodnie nie nawozić. Zakorzenione rośliny można nawozić np. nawozami granulowanymi wieloskładnikowymi (warto zastosować gotowe mieszanki dostosowane do rodzaju zakupionych roślin) trzykrotnie: koniec kwietnia, koniec maja, koniec czerwca. Oczywiście można zastosować inne grupy nawozów (np. przeznaczone do nawożenia z podlewaniem). Specjalnego typu można zastosować nawozy do nawożenia letnio-jesiennego (z minimalnym udziałem azotu).

Zabezpieczanie młodych roślin przed mrozami i przymrozkami:
Większość oferowanych przez nas sadzonek nie wymaga specjalnego zabezpieczenia na zimę (co nie znaczy, że nie może zmarznąć - są to żywe organizmy i wszystko jest możliwe). Zabezpieczyć warto te rośliny, przy których w opisie jest uwaga o wrażliwości na mrozy lub przymrozki oraz sadzonki wysadzane w końcowej części sezonu jesiennego. Sadzonki hartowane są w pierwszym okresie bardziej odporne niż takie same sadzonki z tunelu foliowego.
Do zabezpieczania można użyć np. agrowłókniny, gałązek, słomy...

 Logowanie
 Załóż konto
 Przypomnij hasło
 

 1. Żółtnica pomara...
 2. Sosna żółta
 3. Świerk Engelman...
 4. Kosodrzewina pu...
 5. Kosodrzewina pu...
 

Wpisz e-mail:
dodaj usuń
 

 Strona główna
 Jak kupować?
 Po zakupie...
 Zasady - regulamin
 Zakupy hurtowe
 O szkółce, kontakt
 

 
 

© Copyright 2010 - 2013 www.drzeweczka.com